+ 36 ( 30 ) / 621 8237
+ 36 ( 70 ) / 324 9545

Szomszédok Egymásért Mozgalom

Szabolcsbákai Polgárőr Egyesület

Szomszédok Egymásért Mozgalom

  • Szerző: Admin
  • 2013. 05. 21.

A SZEM mozgalomról még kevesen hallottak, pedig nem újkeletű dolog. Az USA-ban több évtizede létezik, nálunk pedig hivatalos formában Budapest XI. kerületében kezdett először szerveződni. Miről is van itt szó?

Tulajdonképpen nagyon egyszerű dolog. Szinte mindenki részt vesz benne, tudtán kívül is, amikor kinéz otthon az ablakon, vagy mondjuk a kertet ápolva megkérdez valakit, akit még nem látott arra járni, hogy kit keres. Szomszédok - egymásért...

Apró, mindennapos cselekedetek, amelyek a kisebb településeken mindennaposak, hiszen az ott lakók ismerik egymást, feltűnik, ha idegen jár arra. Erről lehet szó egy-egy város, nagyobb település, lakótelep, városrész esetében is, ha az egymás közelében lakók veszik a fáradtságot, és szóba állnak a szomszédokkal a cél érdekében. A cél az, hogy egymás dolgainak, ingatlanának figyelése, szokatlan dolgok észlelése révén a lakók kis közössége megelőzze a betöréseket, egyéb bűncselekményeket. Ha valahol összefog 6-8-10 lakó, akik rálátnak egymás házára, telkére, autójára, stb., kicserélik egymással telefonszámaikat, lakcímüket (nyaralósok esetében hasznos a lakcím ismerete is), akkor nagy valószínűséggel egyikük, vagy többen közülük könnyebben, hamarabb észreveszik a betörési kísérleteket, rongálásokat, netán illetéktelenek ottjártát, beköltözését is. Mint mondtuk, egyszerű dolog... csak figyelni kell a szomszédokra.

A lakóközösségeknek hasznos, ha ismerik egymás elérhetőségét. Nem kell persze mindent mindig "megkukkolni", senkinek semmi köze hozzá, hogy ki miből vett autót, mennyi pénzt és mire hagyott ott a boltban, szóval azért mindenkinek maradjon meg a magánélete.

De egy olyan jóindulatú összefogás már hasznos, ahol ha éjszaka ismeretlenek bezörgetnek valakihez, és ő 1-2 gyors telefonhívást megereszt a szomszédoknak csak annyit mondva: "Gyertek ki!", majd felgyulladnak a villanyok a környéken, lakók jelennek meg az ajtókban, ablakokban, akkor ott rossz szándékú emberek már nem fognak próbálkozni...


A Szomszédok Egymásért Mozgalom olyan bűnmegelőzési program, amelynek célkitűzése a lakóközösségben előforduló bűncselekmények megakadályozása, hálózat építéssel történő csökkentése. A program elsajátítása során meg kell ismerkednünk lakótársainkkal, fel kell mérni a jószomszédi együttműködési lehetőségeket. A bűncselekményt elkövetőkkel szembeni éberséget fejlesztenünk kell, és -egymás érdekében- összehangoltan tevékenykedni.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján jól látható, hogy a társadalmi bűnmegelőzés területén is eljött a továbblépés ideje. A legveszélyeztetettebb csoportok a nők, az idősek és a gyerekek. A lakóterület védelmét pusztán járőrözéssel nem lehet hatékonyan ellátni! A külföldi példák azt igazolják, hogy a mikroközösségekre épült "Szomszédsági Őrségek" jóval több segítséget jelentenek a polgárok biztonságának megteremtésében. Ezen kis közösségben könnyebb feloldani az anonimitást, és az egymást ismerő szomszédsági környezetben jobb lehetőségek adódnak a kölcsönös segítségnyújtásra is. Ha Ön valóban ismeri a szomszédjait, már tett egy lépést előre a bűnelkövetés megelőzése érdekében. A betörés, a vandalizmus például megakadályozható, megelőzhető, ha a szomszédok kapcsolatot tartanak fenn egymással, és megfigyelés alatt tartják egymás vagyontárgyait.

Mindenki hallott már történeteket olyan betörőkről, akik lakásköltöztetéssel foglalkoztak, és mindent elszállítottak a házból anélkül, hogy a szomszéd bármi bűnös tevékenységet észlelt volna. Az ilyen történetben az igazság az, hogy a szomszédjaink ügyébe való, - esetleges lustaságból, -prűdségből, -rosszul értelmezett "három lépés megtartása" miatti - be nem avatkozás valójában kiszolgáltatottá teszi a bűnözők számára közösségeinket. Ennek azonban nem kell szükségszerűen bekövetkeznie!!!

A bűnmegelőzés saját magatartásunk megváltoztatásával kezdődik!

Természetesen magunknak is jó szomszédokká kell válni úgy, hogy lépéseket tegyünk személyünk,- és vagyonunk védelmére. A bűnmegelőzési erőfeszítések csak akkor lehetnek sikeresek, ha másokra is gondolunk. Biztosan találunk olyan szomszédokat, akik éppen annyira érdekeltek ebben, mint mi magunk, és akik hajlandók velünk együttműködni abban, hogy biztonságosabb közösséget alakítsunk ki. A bűnmegelőzés esetében akarategységben együttműködő emberekről van szó.

Fontos megemlíteni, hogy az egymással nem jó, vagy kevésbé jó viszonyban lévő szomszédok részéről nem szükséges a közvetlen kapcsolatfelvétel. A SZEM program az egyes lakóközösségek tagjainak általában vett pozitív magatartására épül, saját biztonságuk érdekében. Csak a szomszédok segítségével lehet biztosítani egy utcarészt, vagy a házban lévő lakások védelmét.

A jószomszédi viszony kialakítása az első lépés a bűnmegelőzés terén!

Otthoni jelenlét, jószomszédi együttműködés, jelzés az illetékes személy, vagy hatóság felé, ennyi a SZEM alapja.

Az állandó jelenlét elriasztja a bűnözőket! Ha idegen gépkocsit, személyeket látunk lakókörnyezetünkben, írjuk fel az idegen autó rendszámát, és bátran "zaklassuk", azaz szólítsuk meg az idegeneket, kérdezzük meg kit keresnek. Amennyiben nem tűnik őszintének a válaszuk, vagy próbálják a szót elterelni, nyugodtan közöljük velük, hogy ezt a területet a SZEM védi, és ha rosszban töri a fejét, semmi esélye. (Higgyék el nekem, ha tényleg "rosszban törte", akkor szó nélkül elkotródik, mivel a bűnöző semmi mástól nem fél úgy, mint a lebukástól!)

Hazánkban a szomszédfigyelésnek rossz a csengése, hiszen a múltban a besúgás, vagy feljelentés érzetét keltette az emberekben, ezért választottuk a "Szomszédok Egymásért" elnevezést. A lakosok tulajdonképpen kötelezettséget vállalnak arra, hogy közvetlen szomszédjaik vagyontárgyain rajta tartják a szemüket, és ha bármilyen gyanús eseményt észlelnek, egymással megbeszélik és jelzik az illetékes hatóságnak, vagy személynek. Ez a program a magánélet maximális tiszteletben tartása mellett elősegíti a bűnelkövetés megelőzését. Az én házam, az én váram - mondja az angol közmondás -, de ősi várvédő igazság, hogy nem a fal védi meg az embert, hanem az ember védi a falat. Egyszemélyes várvédelem nincs. Rácsokkal totálisan felszerelt erődítményszerű családi ház, vagy sorház engem személy szerint egy fogházra emlékeztet

A rács önmagában nem elégséges védelem! Csökkenteni kell a bűnözők lehetőségeit!!

Technikai és szervezési fogásokkal növelni kell a lakás, a hétvégi ház, az üzlet, a gépkocsi, a közterületek és a személyek biztonságát. Ez az alapvető célja, és törekvése a Szomszédok Egymásért Mozgalomnak. A mozgalomban résztvevőknek nem kell tagdíjat fizetnie. A biztonság technikai felszerelések vásárlásához pályázat útján próbálunk pénzt szerezni (a hírforrások alapján a kormányok rendszeresen nagyobb összegekkel támogatják, ha a pályázati feltételeknek megfelelnek), de feltétel, hogy meg kell alapítani az egyesületet. Ha megfelelő létszámmal lesznek jelentkezők, akkor az egyesület költségeit (számla vezetés és könyvelői díj) az önkormányzat átvállalja. Egyéb költségek nem lesznek, csak a szomszédokra odafigyelés kell.


A DOLOG JÓL MŰKÖDIK, HA ÖN KÖZREMŰKÖDIK!


Kérdése, véleménye van? Írja meg nekünk! Kapcsolat

Kapcsolat:
Üzenet: